www.zaqatala.my1.ru Четверг, 2024-03-28, 11:39 PM

Приветствую Вас Qonaq | RSS
Ana sehife | "Zaqatala" sozunun yaranmasina dair... - Forum | Qeydiyyat | Çıxış
[ Yeni ismarışlar · İstifadeçiler · Forum qaydaları · Axtar · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Forum » .:Zaqatala:. » Tarixi » "Zaqatala" sozunun yaranmasina dair... (Bu hagda oz fikirlerinizi bildirin)
"Zaqatala" sozunun yaranmasina dair...
AnArДата: Четверг, 2007-04-19, 9:22 AM | Сообщение # 1
Generalissimus
Статус: Offline
Zaqatala sozunun yaranmasina dair (etimologiyaya gore) bir neche revayet vardir. Muasir Zaqatala adi Sakatala (Sak duzu) adini deyishilmish formasini teshkil edir. E.e. VII esrin evvelinde Kimmer - Skit dalgalari ile On Asiyaya dushmush sak tayfalari Albaniyanin erazisinde de mesken salmishlar ve bu erazi kur cayinin sag sahilinden (Kur-Araz qovsagi daxil olmaqla) Qafqaz dag eteklerine qederki erazini tuturdu. Zaqatala rayonu da qedim Qafqaz Albaniyasinin ayrilmaz hissesi olmaqla onun qerbinde yerlesirdi...

..::Her şey Veten üçün::..

CuniДата: Пятница, 2008-04-04, 11:23 AM | Сообщение # 2
Yeni
bu barede mende maraqlanmisdim tarix muelimemden oda mene bunlari demisdi ve onnan sora mene alban gozeli deyirdi en esasi odurki Zaqatalalilar ozleri Zaktala deyirler buda onu gosterirki onlarin dillerinde sak sozu elede deyismeyib sadece 1 herf deyisilib

AnArДата: Пятница, 2008-04-04, 2:06 PM | Сообщение # 3
Generalissimus
"Alban gozeli" chox gozel ad fikirleshibler sene up elaa
Elbbetde en dogru ve tarixe esaslanan versiya budur. Uzun iller erzinde bir herfin deyishmeside chox tebiidir ve bu cur hallar(deyishilmeler) tarixde chox olub.
Ele buna en yaxshi subut ejdadlari qedim Saklar olan Saxurlarin halhazirda bu erazide yashamalaridir.
Internetde menim garshima sef etmiremse 18-ci esire aid xerite chixmishdi orada Zakatalanin adi mehz "S" herfiyle yazilmishdi yeni Sakatala. Axtarim baxsim tapsam bura yerleshdirecem smile

..::Her şey Veten üçün::..

ELMARДата: Воскресенье, 2009-09-13, 5:17 PM | Сообщение # 4
Yeni
HE COX SAGOL MARAQLI XEBERDI

RAP-RAP

maisnourievДата: Вторник, 2015-11-24, 7:12 AM | Сообщение # 5
Yeni
Bu duzgun melumati verdiyimize gore sag olun . Italiyada qedim Zakatala xalchasi baresinde yazilarken yer ve s. haqqinda  izah verilerken  sehf yazilib .Hech Azerebaycan adi da chekilmeyib .  Sovet dovrunde Azerbaycani yaxshi tanimadiqlarindan duz  yazmamishdilar. Teesuf ki bu yazi indi de qalmaqdadir.

alexejderkach36prpcДата: Пятница, 2019-09-06, 7:20 PM | Сообщение # 6
Yeni
Обожаю этот город

Forum » .:Zaqatala:. » Tarixi » "Zaqatala" sozunun yaranmasina dair... (Bu hagda oz fikirlerinizi bildirin)
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск:

Copyright AnAr © 2006